Noć muzeja 2024.u Hvaru održat će se u Muzeju hvarske baštine u petak 26.1.2024. -vrt Ljetnikovca Hanibala Lucića i Kabinet Grgura Bučića, od  18- 21h,

Nove generacije hvarskih znanstvenika, prodajna izložba MHB i promocija zbornika „Viški boj 1866.“

Nove generacije hvarskih znanstvenika – uživo demonstracije pokusa, zbirki i novih tehnologija
18 – 21 sat, vrt Ljetnikovca Hanibala Lucića i Kabinet Grgura Bučića

Semafor u boci, zelene baklje u vrtu, koraljni vrt u akvariju, munje u epruveti, močvarni i morski akvarij za mikroskopiranje planktona i algi, zbirke kukaca i njihovo prepariranje, uzgoj na gelu (in vitro), fosili i minerali otoka Hvara… Sve će se to moći vidjeti na ovogodišnjoj Noći muzeja. U vrtu Ljetnikovca Hanibala Lucića i u Kabinetu Grgura Bučića, hvarskog znanstvenika iz 19. stoljeća, posjetitelji će moći doživjeti kako funkcionira znanost 21. stoljeća – uz demonstracije kemijskih pokusa, izložbu zbirki prirodnina i upotrebu novih tehnologija u istraživanju prirode. Program je osmislio i vodit će ga Antonio Vidović, magistar edukacije biologije i kemije, iz hvarske udruge Illyrian, uz pomoć članova i prijatelja udruge.

Prodajna izložba izdanja Muzeja hvarske baštine po popularnim cijenama
18 – 21 sat, Kabinet Grgura Bučića

Promocija zbornika „Viški boj 1866. – Zbornik radova sa znanstvenog skupa održanog 2016. godine povodom 150. obljetnice boja“
19 sati, Salon Hanibala Lucića

Zbornik „Viški boj 1866.“ objavljen je krajem prošle godine, a sadrži radove sa znanstvenog skupa održanog 2016. godine. Boj se odvijao 20. srpnja 1866. na moru između Hvara i Visa, a važnu ulogu u njemu imali su i Hvarani.
„Na 150. obljetnicu boja u Visu i Komiži održan je skup s dvadeset izlaganja koja su u znanstvenom smislu dala nova gledišta na boj ili su pak prvi put obrađene i predstavljene teme kojima se do sada nije znanstveno pristupalo. Viški je boj tako od klasičnog historiografskog rakursa vojne i pomorske povijesti dobio novu vrijednost nakon što je stavljen u kontekst geopolitike, mjesta sjećanja, povijesti umjetnosti, povijesti književnosti, arheologije, razvoja tehnike i tehnologije, povijesne demografije i razvoja turizma.“
Zbornik je objavilo Sveučilište u Zadru, a uredio ga je Mateo Bratanić.